Drip- co to takiego i jak zaparzyć w nim kawę?

Drip- co to jest?

Drip to nic innego jak przelewowa metoda parzenia kawy. Często mówi się o nim jako o kawowej rewolucji, kawie pełnej smaku oraz slow coffee. Patrząc z technicznego punktu widzenia, drip to każde urządzenie, które wykorzystuje filtry i przelewanie wody przez zmielone ziarna, żeby zaparzyć kawę.

Ten rodzaj zaparzenia należy do tzw. alternatyw, o których pisałam tutaj.

Zaparzanie kawy za pomocą dripa, szklanka, na niej dripper i papierowy filtr, do którego wlewana jest wada

Co jest nam potrzebne?

  1. Przede wszystkim drip– koniecznie musisz zakupić to małe urządzenie, cena waha się od 15 do nawet 100 zł. Wszystko zależy od materiału z jakiego drip jest wykonany. Najtańsze są plastikowe drippery, niczym się one nie różnią od tych porcelanowych czy ceramicznych, głównie chodzi tu o design.
  2. Filtry– około 10- 20 zł za 40 sztuk.
  3. Kawa– najlepszy smak uzyskamy, gdy użyjemy świeżo palone ziarna (takie, od których daty wypału, nie upłynęło więcej czasu niż 3 miesiące). Ziarna kawy powinny być średniej grubości. Zbyt małe sprawią, że woda będzie wolniej przepływała przez kawę, co niekorzystnie wpłynie na smak kawy. Zbyt grube mielenie spowoduje, że kawa będzie rozwodniona i niezbyt mocna. Ja zawsze wybieram opcję zmielenia kawy. Na ogół w sklepach internetowych konkretnych palarni, takich jak CoffeeLab czy LaCava, można dopisać w uwagach, że prosimy o zmielenie kawy pod dripa. Wtedy mamy pewność, że nasze ziarna są dobrze zmielone i nadają się już tylko do parzenia.
  4. Woda– bardzo istotne jest, by nie zalewać kawy wrzątkiem spowoduje to, że nasza kawa będzie gorzka. Optymalna temperatura to 88-95 stopni.

nalewanie kawy do szklanki z dzbanka na jasnym stole

Co dalej?

Zaparzanie– czas zaparzania kawy powinien być nie dłuższy niż 3 minuty. Optymalne proporcje do zaparzania to 6 gram kawy na 100 ml. wody. Jednak zanim zaparzymy kawę, należy włożyć do dripera papierowy filtr i przelać go wodą ( by woda nie miała papierowego posmaku). Następnie- wsypujemy kawę, zalewamy nieco ponad wsypane ziarna i czekamy 30 sekund. Po co? Wtedy następuje preinfuzja, czyli drobinki kawy namaczają się i otwierają, niektórzy mówią, że kawa wówczas oddycha. Po upływie 30 sekund, zalewamy ponownie i potem po raz trzeci.

Warto eksperymentować! Nie raz ilość powtórzeń zalewania kawy ma ogromny wpływ na smak otrzymanego napoju.

A tu, na moim Instagramie, znajdziecie krótki poradnik, jak przygotować właśnie dripa!
Miłego oglądania!
https://www.instagram.com/tv/CO-sNwQHbcp/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *